نحوه شناخت کاسه های شیشه ای کریستالی

اکثر مردم کریستال را به عنوان ظروف شیشه ای فانتزی تعریف می کنند – اما حتی اگر شیشه و کریستال شبیه به هم به نظر می رسند، آنها قابل تعویض نیستند زیرا حاوی مواد مختلفی هستند. شیشه که بیشتر از مخلوط سودا، سیلیس و آهک ساخته شده است، نسبت به کریستال ریز سنگین‌تر است. کریستال حاوی سودا و سیلیس است، اما همچنین حاوی اکسیدهای سرب و سایر موادی است که بر ترکیب و کیفیت آن تأثیر می گذارد. کاسه‌های کریستالی ارزش فروش مجدد بیشتری نسبت به کاسه‌های شیشه‌ای ساده دارند – به‌ویژه زمانی که عتیقه هستند.

ضخامت کاسه
کاسه هایی که دارای لبه ضخیم و ضخامت کلی هستند در درجه اول از شیشه آراد کریستال ساخته می شوند، مگر اینکه کاسه دارای سطح برش باشد. کریستال – به دلیل اینکه حاوی سرب است – به دمای پایین تری نیاز دارد که به صنعتگر اجازه می دهد زمان بیشتری برای کار با مواد داشته باشد. به همین دلیل، کاسه های کریستالی معمولاً به ضخامت کاسه های شیشه ای نیستند. اما مواد نازک تر، کریستال را مستعد شکستگی می کند. حتی اگر یک کاسه کریستالی ممکن است نازک تر از یک کاسه شیشه ای با همان اندازه باشد، محتوای سرب آن را سنگین تر می کند.

شکست نور
یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی کریستال، نگه داشتن آن در برابر نور است. سرب موجود در کریستال به این کاسه های خوب کیفیت انکسار بیشتری می دهد – و هر چه محتوای سرب بیشتر باشد، کریستال در نور خورشید بیشتر می درخشد. دلیل استفاده از کریستال برای لوسترها این است که کریستال های بریده شده رنگ های رنگین کمانی و نور را در اطراف اتاق پرتاب می کنند. وقتی کاسه های ظروف شیشه ای را نزدیک به نور نگه می دارید، شیشه بیشتر ظاهری کدر یا مات دارد. کاسه‌های کریستالی واقعی، چه با طرح‌های برش خورده یا نه، فاقد درز هستند، در حالی که کاسه‌های شیشه‌ای اغلب این کار را انجام می‌دهند زیرا معمولاً با قالب ساخته می‌شوند.

کیفیت صدا
کاسه را صاف روی مرکز کف دست خود قرار دهید تا هیچ چیز دیگری به آن دست نزند. انگشت وسط خود را به صورت دایره ای با انگشت شست نگه دارید تا لبه کاسه را تکان دهید. وقتی شیشه را تکان می دهید، به صدا توجه کنید. ممکن است یک پینگ خفیف دریافت کنید، اما به طور کلی صدا خاموش می شود یا صدای تپش بیشتری ایجاد می کند. هنگامی که کریستال را پینگ می‌کنید — با احتیاط برای شکستن آن — با یک یادداشت واضح و دلپذیر که کیفیت پایداری دارد طنین انداز می‌شود. انگشت اشاره خود را خیس کنید و با کمی فشار آن را دور لبه بکشید. هنگامی که شما این کار را انجام می دهید کریستال یک نت موسیقی ساطع می کند، اما شیشه و آرکوپال عروس این کار را نمی کند.

سرویس غذا خوری بلور

امضای سازنده
تولیدکنندگان معروف کریستال معمولاً کف کاسه ها را با امضا یا نام شرکت خود علامت گذاری می کنند. کاسه های شیشه ای تولید انبوه این علامت ها را ندارند، اگرچه کاسه های شیشه ای هنری می توانند امضای هنرمند را داشته باشند. به لطف زمان طولانی که صنعتگر برای ایجاد کاسه دارد، به دنبال حکاکی یا برش های تزئینی روی کاسه های کریستالی باشید. کریستال واقعی هنوز یک محصول شیشه ای است، اما حاوی حداقل 24 درصد سرب است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.