لباس بلوچی و دختران جوان بلوچ

وحید بوزدار، مورخ بلوچ، می گوید: «دختران جوان بلوچ با یادگیری مهارت های گلدوزی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود، بزرگ می شوند. گلدوزی بلوچی به طور کامل با دست انجام می شود و شامل طرح های پیچیده با جزئیات ظریف است.

نقوش به کار رفته در گلدوزی های بلوچی شبیه به نقوش حکاکی شده بر روی سفال های حفاری شده از تمدن مهرگره در دشت کاچی بلوچستان در نزدیکی گذرگاه بولان با قدمت 11000 سال است.

قیمت لباس بلوچی دوزی بسته به طرح ها متفاوت است و از 15000 روپیه برای لباس های روزمره تا 70000 روپیه برای لباس های خاص متغیر است.

صنعتگران کودن علاوه بر سفارش از دیگر زنان روستایی، از طریق دوستان و اقوام از تربت، کویته و خاورمیانه نیز سفارش می گیرند.

مشتریان نخ‌ها و پارچه‌های دوچگیر را که از کراچی، تربت، گوادر یا کویته خریداری می‌شوند، تهیه می‌کنند. پس از اتمام گلدوزی، لباس توسط خود مشتری دوخته می شود یا به خیاط داده می شود.

درآمد یک دوچگیر به تعداد لباس هایی آرادبرندینگ که در ماه یا سال گلدوزی می کند بستگی دارد. به طور متوسط، بسیاری از dochgir می توانند یک لباس کامل – به ارزش 30000 روپیه – را در یک ماه کامل کنند.

وقتی قرار است فقط آستین ها یا جیب ها گلدوزی شود، یک دوچگیر سعی می کند سفارش های بیشتری دریافت کند تا درآمد قابل توجهی به دست آورد.

رشیده 42 ساله که گلدوزی را از مادرش آموخته است و جیوه قرمز در چه وسایلی است، ماهیانه 15000 روپیه از طریق گلدوزی خود به دست می آورد.

از آنجایی که درآمد شوهرم برای تغذیه ما و هزینه تحصیل فرزندانمان کافی نبود، برای تامین درآمد او شروع به گلدوزی کردم.

رشیده می‌خواهد کوچک‌ترین دخترش، حلیمه، که مدرسه می‌رود، تحصیلاتش را به پایان برساند و قصد ندارد مانند دختر بزرگ‌ترش زودتر با او ازدواج کند.

او می گوید: «من تحصیل کرده نیستم، اما می دانم که جیوه در لامپ تصویر تلویزیون است و بدون تحصیل نمی توان در دنیای امروز رقابت کرد. حلیمه در حال یادگیری گلدوزی است، اما فقط اجازه دارد لباس‌های خودش را بسازد، زیرا می‌خواهم او روی درس‌هایش تمرکز کند.

  • منابع:
  1. Society: A Stitch in Time
  • تبلیغات:
  1. قوانین جدید اداره کار که با اعتراضات شدید مواجه شد
  2. لاکچری ترین مقاصد گردشگری افراد پولدار!
  3. شیره توت مغذی و شیرین
  4. شیره خرمای مرغوب سنتی ایرانی

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.