تفاوت بین شیشه و کریستال

اگر در حال برنامه‌ریزی یک وعده غذایی کامل برای یک رویداد شیک هستید یا به دنبال اضافه کردن یک حس پیچیده به یک شام رمانتیک هستید، ممکن است برای بیرون آوردن کریستال خوب به کابینت چینی بروید. شیشه کریستال مدت‌هاست که با غذاخوری‌های گران‌قیمت همراه بوده است، اما چرا آن را لوکس‌تر از شیشه استاندارد می‌دانند؟

در زیر تفاوت بین کریستال و شیشه را روشن خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تا میز رویداد بعدی خود را بچینید.

در صورت انتخاب صحیح ست کتری و قوری می توانید دکوراسیون آشپزخانه ی خود را بسیار شیک و مدرن کنید و همین طور جلوه ی زیبایی را به فضا ببخشید. به دلیل این که امروزه همه ی افراد به دنبال لوازمی هستند که بتواند موجب ایجاد دکوراسیون مدرن و زیبا برای آشپزخانه خود شود و در عین حال در زمان استفاده از سهولت خاصی برخوردار باشد.

کریستال در مقابل شیشه

لیوان شامپاین کریستالی
وقتی شیشه را با آراد کریستال مقایسه می کنیم، کریستال نوعی شیشه است که حاوی مواد معدنی تقویت کننده مانند اکسید سرب، کربنات پتاسیم و سیلیس است تا مواد را بادوام کند. استحکام اضافه شده به کریستال اجازه می دهد تا به شکل های نازک و ظریف قالب گیری شود. شیشه استاندارد معمولاً با ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته می‌شود، که باعث می‌شود آن را بادوام کند اما نمی‌توان آن را به نازکی کریستال قالب‌گیری کرد. کریستال همچنین قادر به شکست نور است در حالی که شیشه معمولاً فاقد این توانایی است و باعث می شود کریستال برای میزهای رسمی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و از شیشه گران تر باشد.

شیشه چیست؟

شیشه یک ماده شفاف است که می توان آن را ذوب کرد و به شکل های جامد درآورد. از ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته شده است، اما مواد معدنی دیگری مانند سیلیس و باریم را می توان برای دستکاری رنگ، دوام و ضخامت آن اضافه کرد.

شیشه با تعداد مواد معدنی کم غیر متخلخل است که باعث می شود ماشین ظرفشویی شیشه ای ایمن و مقاوم در برابر حرارت باشد. برخی از انواع محبوب شیشه‌ای که در محیط‌های عمومی استفاده می‌شوند، شیشه بوروسیلیکات است که معمولاً برای ظروف شیشه‌ای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود، و شیشه‌های کوارتز فازی که برای لنزهای دوربین و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

کریستال چیست؟

شیشه کریستال یک ماده شفاف است که با همان مواد تشکیل دهنده شیشه ساخته می شود، اما با افزودن اکسید سرب یا اکسید فلز. مواد اضافی باعث می شود که کریستال یکپارچگی خود را حتی در هنگام برش یا دمیدن حفظ کند. مواد افزوده شده در شیشه کریستال، مواد را کمی متخلخل می کند و به آن توانایی شکست درخشان نور را می دهد. با این حال، این بدان معناست که این ماده قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیست.

کریستال و آرکوپال عروس توسط شرکت‌هایی در سراسر جهان تولید می‌شود و می‌توان آن را با سطوح مختلفی از اکسید سرب ساخت. برخلاف نامش، شیشه کریستالی در واقع ساختار کریستالی در ترکیب مواد خود ندارد. این نام از اصطلاح ایتالیایی “Cristallo” گرفته شده است که برای شیشه های دستی با کیفیت بالا در مورانو، ایتالیا استفاده می شد. ارتباط آن با پیچیدگی باعث می شود کریستال مطلوب و قیمت بالاتر از شیشه باشد.

کریستال چیست؟

سرویس غذا خوری بلور

تفاوت بین شیشه و کریستال

شیشه و کریستال هر دو با حرارت دادن در کوره تا مذاب ساخته می شوند. سپس توسط شیشه دمنده دمیده می شوند و به طرح های دلخواه در می آیند. با این حال، این دو ماده دارای تفاوت های مختلفی هستند، از ترکیب شیمیایی و وزن آنها گرفته تا نحوه شکست نور و بازتاب صدا. ما نگاهی دقیق به تفاوت آنها در زیر می اندازیم تا روشن کنیم که چرا کریستال قیمت بالاتری دارد.

تفاوت های ظاهری
شیشه: شیشه اغلب از نظر ظاهری کمی مه آلود است و به طور معمول می تواند بر اساس مواد تشکیل دهنده آن رنگی داشته باشد. اگر با آهن ساخته شده باشد می تواند رنگ سبز یا اگر با سودا لیمو باشد رنگ آبی داشته باشد.
کریستال: کریستال دارای شفافیت باورنکردنی است که آن را به انتخابی مطلوب برای ظروف شیشه ای و تزئینات با کیفیت تبدیل می کند.
تفاوت وزن
شیشه: وزن شیشه در مقایسه با قطعات کریستالی با همان طرح سبک تر است.
کریستال: از آنجایی که کریستال حاوی سرب یا فلزات دیگر است، وزن آن نسبت به شیشه های استاندارد با همان طراحی سنگین تر است.
تفاوت ضخامت
شیشه: به دلیل وجود سودا-آهک در ترکیب شیمیایی آن، شیشه به دمای کاری بالایی نیاز دارد و پس از گرم شدن نسبتاً سریع سفت می شود که منجر به لبه ضخیم می شود. این ماده نسبت به کریستال شکننده‌تر است، بنابراین اکثر رینگ‌های فنجان برای استحکام بیشتر تقویت می‌شوند.
کریستال: کریستال و همچنین ظروفی مثل آرکوپال فرانسه جدید به دلیل وجود سرب و کربنات پتاسیم موجود در ترکیب، می تواند در دمای پایین تری نسبت به شیشه گرم شود. این به شیشه دم اجازه می دهد تا به راحتی مواد را کار کند و آن را نازک کند. مواد شیمیایی اضافی همچنین به مواد کمک می کنند تا در حالی که بیشتر از شیشه کشیده می شوند، محکم بمانند.

قوری چینی توس زیاد و متنوعی از لحاظ جنس و ظاهر در بازار فروش می باشد که انتخاب را از بین این نمونه ها بسیار سخت و دشوار کرده است.

تفاوت بین شیشه و کریستال

آرکوپال ویکتوریا

لیوان آبخوری کریستالی مد روز
شیشه: از آنجایی که شیشه سریعتر از کریستال سخت می شود، زمان کمی برای برش دستی فراهم می کند. این ماده معمولاً برای مدیریت با دستکش خیلی داغ است، بنابراین شیشه معمولاً در حالی که داغ است خم می شود یا در قالب دمیده می شود. هر گونه بریدگی روی سطح معمولاً تیز، سفت و شکننده است.
کریستال: از آنجایی که کریستال توسط مواد معدنی خود تقویت می شود، به اندازه ای نرم است که بدون لطمه زدن به دوام، جزئیات صاف برش دستی را به سطح آن اضافه کند. این ماده از شیشه انعطاف پذیرتر است و به هنرمند اجازه می دهد تا الگوهای پیچیده ای را اضافه کند. سپس می‌توان برش‌ها را بدون ترس از شکستن ساختار، صاف و جلا داد.
تفاوت های انکساری
شیشه: شیشه دارای محتوای فلزی بسیار کمی است، به این معنی که نور مانند یک شیشه پنجره بدون شکست از آن عبور می کند. سودا آهک موجود در شیشه فاقد قابلیت جمع شدن است.
کریستال: به دلیل محتوای سرب و فلز در کریستال و ظروف مسی، این ماده می تواند نوری را که از آن عبور می کند در موقعیت مناسب شکست دهد. نور از کریستال به رنگ رنگین کمان پراکنده می شود و مواد را برای تزئینات و ظروف غذاخوری مطلوب می کند.
تفاوت صدا
شیشه: شیشه هنگام ضربه زدن یا تکان دادن صدای زنگی کسل کننده ایجاد می کند. صدا معمولا کوتاه و ظریف است.
کریستال: با ضربه زدن، کریستال صدای زنگ رضایت بخشی ایجاد می کند. محتوای سرب موجود در مواد اجازه می دهد تا صداها کمی طولانی شوند.

در صورت انتخاب صحیح قوری چینی دسته حصیری می توانید دکوراسیون آشپزخانه ی خود را بسیار شیک و مدرن کنید و همین طور جلوه ی زیبایی را به فضا ببخشید. به دلیل این که امروزه همه ی افراد به دنبال لوازمی هستند که بتواند موجب ایجاد دکوراسیون مدرن و زیبا برای آشپزخانه خود شود و در عین حال در زمان استفاده از سهولت خاصی برخوردار باشد.

لیوان کوتاه ایرنا طرح ونکوور | قیمت خرید لیوان کریستال | مولتی کالا

فواید

شیشه: ظروف شیشه ای برای استفاده روزمره گزینه بسیار خوبی است زیرا ضخیم و بادوام ساخته شده است. برای تمیز کردن آسان می توان آن را در ماشین ظرفشویی قرار داد و دارای یک لبه تقویت شده برای جلوگیری از بریدگی و ترک خوردن است.
کریستال: شیشه کریستال نور را به زیبایی شکست می دهد و نور را به رنگین کمان می درخشد. این باعث می شود برای فنجان، کاسه، گلدان، فلوت شامپاین، لوستر و زیور آلات، گزینه ای عالی باشد. همچنین می‌توان آن را نازک قالب‌گیری کرد، به این معنی که لیوان‌های شراب می‌توانند لبه‌ای نازک داشته باشند و جریان بی‌وقفه شراب را فراهم کنند. کریستال در عروسی ها نیز به دلیل صدای زنگی که هنگام به هم زدن لیوان ها ایجاد می کند، محبوب است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.